Financované z participatívneho rozpočtu Mesta Dubnica 2024
V Dubnici nad Váhom sa nedávno úspešne realizoval projekt s názvom "Dažďová záhradka", ktorý bol financovaný z participatívneho rozpočtu mesta. Tento inovatívny projekt bol zrealizovaný na pozemku ZŠ s MŠ Pavla Demitru a v je prístupný všetkým obyvateľom a návštevníkom areálu školy. Podieľali sa na ňom Ing. Andrej Kuric, Peter Samuhel - projektant, Mgr. Oto Bača - riaditeľ školy a žiacke združenie DEMIBLOG - pod vedením Mgr. Lucie Faltejskovej vzdelávacím obsahom a prezentáciou projektu. Poďakovanie patrí aj všetkým rodičom, ktorí pri budovaní dažďovej záhradky odpracovali všetky hodiny zdarma.
Hlavným cieľom projektu bolo inštalovať zbernú nadzemnú nádrž na dažďovú vodu, ktorú dodala firma Aqautec. Táto nádrž zachytáva dažďovú vodu z časti striech telocviční a následne ju využíva na zavlažovanie zvýšených záhonov, kde žiaci pestujú okrasné aj úžitkové rastliny.
Pred realizáciou projektu bola dažďová voda zo striech odvádzaná do spoločnej kanalizácie, bez možnosti jej využitia. V rámci projektu boli upravené strešné zvody, aby dažďová voda z 1/4 dvoch telocviční bola zvedená do zbernej nádrže (v zime sa nádrž vypúšťa, resp. zvody sú odpojené, aby nedošlo k jej poškodeniu). Táto voda teraz slúži na zavlažovanie záhonov, ktoré sme inštalovali spoločne s oplotením s komunitou rodičov z RRZ pri ZŠ s MŠ Pavla Demitru, čím sa zabezpečuje dostatok vlahy pre rastliny počas celého vegetačného obdobia.
Projekt zahŕňa aj vzdelávacie aktivity pre žiakov, ktorí sa učia pestovať rastliny a správne hospodáriť s vodou. Okrem toho boli pripravené matematické a fyzikálne metodické listy. Tieto listy im umožňujú vypočítať plochu striech, objem nádrže a množstvo zachytenej vody pri konkrétnych dažďových zrážkach. Umožňuje to nainštalovaný vodočet v zbernej nádrži, informácie o veľkosti nádrže a plochy, z ktorej sa dažďová voda zbiera.
Dažďová záhradka prináša viacero výhod, vrátane zlepšenia mikroklímy, estetizácie prostredia a ukážky možností využitia vodozádržných opatrení. Projekt tiež slúži ako príklad dobrej praxe ekologických projektov a poskytuje edukatívne výstupy v oblasti meteorológie, biológie, matematiky a fyziky.
Po inštalácii sa o výsadbu a estetizáciu budú starať žiaci pod vedením pedagógov a rodičov, čím sa zabezpečí trvalé pokračovanie projektu. V budúcnosti je plánované vybudovanie automatickej závlahy poháňanej energiou zo slnečných elektrických kolektorov Projekt "Dažďová záhradka" je skvelým príkladom, ako môžu mestá efektívne využívať dažďovú vodu a zároveň vzdelávať mladú generáciu o dôležitosti ekologických opatrení.