Demitrovka rozbehla spoluprácu s Ruským Jarosľavľom

Ruské mesto Jaroslavľ je pre Slovákov známe v súvislosti s našim rodákom Pavlom Demitrom. Ešte v minulom školskom roku Základná škola Pavla Demitru nadviazala spoluprácu so školou v meste Jaroslavľ. Cieľom je zdokonaliť sa v anglickom jazyku.

Demitrovka rozbehla spoluprácu s Ruským Jarosľavľom

Mali sme naplánované výmenné pobyty a spoločné aktivity, ktoré sa mali uskutočniť už v októbri minulého roka, kedy mali prísť študenti a učitelia z Ruska k nám. Spoločne sme chceli vytvárať projekty, spoznávať sa navzájom a ukázať im krásy nášho kraja. Následne sme mali naplánovanú návštevu u nich. Tá mala prebehnúť na jar tohto roka. Bohužiaľ nám situácia s covidom prerušila pôvodné plány, no aj napriek tomu v spolupráci pokračujeme. Nič sme nezrušili, len presunuli zatiaľ na neskôr. Práve naopak – obohatili sme našu spoluprácu na tento školský rok o online prostredie.

Aktuálne robíme projekty, vďaka ktorým spoznáme naše mestá navzájom. Pani učiteľky Jana Košinárová a  Jana Gajdošová komunikujú s pani učiteľkami Lenou Tulupovou a Olgou Tyuremnovou prostrednítvom zoom-u. Dohodli sa, že odštartujeme projekt pod názvom Yaroslavľ – Dubnica - The dialogue of cultures / Jaroslavľ – Dubnica - dialóg kultúr. Prvou fázou je výstava fotografií, ktorú sme nazvali Neznáme zákutia mesta. Naši žiaci budú vyberať svoje vlastné miesta v meste, aj také, ktoré možno nie sú veľmi známe, ale majú ich radi. Škola v Rusku z nich urobí výstavu a  vyhodnotí fotografie, pretože pôjde zároveň o súťaž najlepších fotografií. Samozrejme rovnako dostaneme aj my fotografie ich nádherného mesta. Ďalším krokom bude k fotografiám pridať projekt o týchto miestach a vzájomne ich spoznať.

Okrem tohto kroku sme sa dohodli, že žiaci sa navzájom budú zoznamovať prostredníctvom listov, respektíve prezentácií samých seba. Komunikačným jazykom je angličtina, preto by sme radi motivovali touto činnosťou všetky naše deti v učení sa anglického jazyka, ale aj ďalších  predmetov a spoznávaní kultúry iných krajín. Aktuálne zapájame deti od siedmeho ročníka, avšak plánujeme túto spoluprácu viesť dlhodobo a teda zapájať postupne aj nižšie ročníky.

Do spolupráce zapojíme aj všetkých učiteľov angličtiny, pretože sme sa dohodli, že prebehne medzi školami aj mini konferencia, kde si vymeníme naše odborné poznatky. Radi sa naučíme niečo nové a veríme, že aj my máme čo ukázať.

V rámci predmetovej komisie cudzích jazykov, toto nie je jediná aktivita. Rada by som spomenula aj pravidelnú akciu Európsky deň jazykov, kde majú žiaci možnosť spoznávať iné jazyky a kultúry Európskych štátov.

Mgr. Jana Košinárová zástupkyňa RŠ